Jak wydłużyć czas działania baterii w telefonie
Jak wydłużyć działanie baterii w telefonie

Jak przedłużyć czas działania baterii w telefonie

Mimo technologicznego "wyścigu zbrojeń" na rynku smartfonów, kwestią, która nadal pozostawia wiele do życzenia jest żywotność baterii. Urządzenia otrzymują coraz więcej aparatów z lepszą optyką i oprogramowaniem, większe ekrany o wyższej jasności, wydajne procesory, a co za tym idzie, potrzebują bardziej pojemnych i wytrzymałych baterii. Przywykliśmy, że bateria w smartfonie, która wytrzymuje bez ładowania dwa dni to luksus niemal nie do osiągnięcia. Jest jednak parę sposobów, które mogą pomóc przedłużyć działanie baterii w smartfonie.

 

Wytrzymałość baterii w smartfonach a używane akcesoria

Kabel do smartfona i oryginalna ładowarka zazwyczaj znajdują się od razu w zestawie. Korzystanie z tańszych zamienników od innych producentów oczywiście nie sprawi, że Twój telefon od razu stanie w płomieniach, ale może się to odbić niekorzystnie na stanie jego baterii, która nie będzie ładować się odpowiednio szybko ze względu na źle dopasowane napięcie, oraz samych złącz. A i sam pożar przez wadliwą konstrukcję ładowarki i samozapłon smartfona może się zdarzyć! Niektóre modele ładowarek i kabli, jak np. oryginalne i certyfikowane złącze Lightning do iPhone’a gwarantują nie tylko dostosowanie napięcia do zoptymalizowanego ładowania, ale też dzięki specjalnym chipom chronią telefon przed nagłymi skokami napięcia. Kupowanie zamienników jednak jest oczywiście rozwiązaniem, jeśli np. często niszczysz te akcesoria, pamiętaj jednak, żeby zawsze sprawdzić, czy napięcie i parametry są dostosowane do Twojego urządzenia. Jeśli tak, możesz korzystać z nich bez obaw. W naszej ofercie znajdziesz szereg kabli i ładowarek dedykowanych do konkretnych rodzajów urządzeń.

 

Temperatura baterii w smartfonie - dlaczego należy jej pilnować

W instrukcjach obsługi telefonów, podobnie jak na kartach produktów, producenci podają zakres temperatur, w których używanie smartfonów jest bezpieczne zarówno dla nas, jak i samego urządzenia. Oczywiście rzadko wystawiamy tego rodzaju sprzęt na działanie w tak ekstremalnych warunkach, jakie mogą mu faktycznie zagrozić, ale może się to zdarzyć nawet przypadkiem.

Dla smartfona groźne są zarówno ekstremalnie niskie, jak i wysokie temperatury, jednak to przegrzanie jest szczególnie niebezpieczne. Po wychłodzeniu, bateria wraca do swojej poprzedniej żywotności, natomiast wystawianie jej na temperaturę powyżej 35 stopni negatywnie wpływa na jej stan. Pozostawienie telefonu w pełnym słońcu lub w bardzo nagrzanych pomieszczeniach niezawodnie sprawi, że bateria będzie rozładowywać się szybciej, jej stan trwale się pogarszać, a niektóre telefony po prostu się wyłączą i nie uruchomią do czasu schłodzenia urządzenia. Dlatego aby zadbać o kondycję baterii i smartfona, należy chronić go przed skrajnymi temperaturami.

 

Jak ładować telefon, aby nie szkodzić baterii

Ciągle pokutuje stwierdzenie, jakoby nie można było rozładowywać baterii, lub z drugiej strony, że należy czekać, aż poziom naładowania zbliży się niemal do zera, aby ją bez szkody ładować. Oba “sposoby” dbania o baterię to bzdura. Nowoczesne baterie litowo-jonowe, w które wyposażone są telefony, można zarówno rozładowywać do zera (choć tego z powodów czysto praktycznych lepiej nie robić), jak i doładowywać wtedy, kiedy jest na to okazja. 

Podobnie sprawa wygląda z kwestią “przeładowania” baterii. Do niedawna producenci faktycznie zalecali niepozostawianie telefonu podłączonego do ładowarki na dłużej niż to konieczne. Nowsze modele jednak są wyposażone w optymalizację ładowania. Telefon sam dostosuje czas uzupełniania baterii - nauczy się Twoich przyzwyczajeń i będzie się ładował i wyłączał samodzielnie ładowanie tak, aby urządzenie było gotowe do pracy wtedy, kiedy go potrzebujesz.

 

Oszczędzanie energii - optymalizacja ustawień smartfona

Działające w tle aplikacje i widżety to zmora dla baterii, ale tylko telefonów z systemem Android - Apple zaleca, aby nie zamykać aplikacji, gdyż telefon zużywa więcej mocy, otwierając je za każdym razem na nowo. Natomiast dla posiadaczy Androida pierwszym krokiem jest pilnowanie tego, ile nieużywanych programów działa w tle.

Równie ważne są też ustawienia, które wydają się dość podstawowe, jak np. jasność ekranu. W pomieszczeniu nie musi być ona ustawiona na najwyższym możliwym poziomie, podobnie jak odświeżanie ekranu - jeśli nie potrzebujesz korzystać ze 120 Hz, zmniejsz ten parametr lub ustaw automatyczną optymalizację. Jeśli Ci to nie przeszkadza, warto korzystać na co dzień z trybu ciemnego - pożera znacznie mniej baterii - pozwala zaoszczędzić nawet 20% w perspektywie normalnego dziennego zużycia. Warto też zmniejszyć czas, który telefon potrzebuje, aby wygasić ekran nieużywanego akurat telefonu do jak najkrótszego, a także zminimalizować liczbę powiadomień, które go wybudzają, do tych absolutnie niezbędnych.

Wyłączaj też nieużywane funkcje. Nie masz dostępu do WiFi? Wyłącz tę opcję, nie ma potrzeby, aby cały czas działała na czuwaniu i wyszukiwaniu sieci. Podobnie z Bluetoothem, usługami lokalizacji oraz NFC - jeśli ich akurat nie używasz, po prostu je wyłącz. Będąc w miejscu, w którym wiesz, że przez dłuższy czas nie będziesz mieć dostępu do sieci, możesz również włączyć tryb samolotowy - telefon nie będzie bezustannie szukał sieci.

 

Ładowanie telefonu - podsumowanie

Kilka zmian w codziennym użytkowaniu może znacznie przedłużyć codzienną (nawet o 20-30%) i długoterminową (nawet o rok) żywotność baterii. Jej wymiana w najnowszych smartfonach nie należy do najtańszych, a to właśnie bateria zużywa się najszybciej. Dlatego też warto o nią dbać, aby oszczędzić sobie dodatkowych kosztów, ale i poprawić komfort użytkowania telefonu. Oczywiście możesz nosić ze sobą powerbanka, lecz im dłużej nie ma takiej potrzeby, tym lepiej dla Ciebie!

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium