Jak zabezpieczyć telefon przed atakami hakerów
Jak zabezpieczyć telefon przed atakami hakerów

Cyberataki na smartfony

Smartfony to centra zarządzania naszym życiem, prywatnym i zawodowym. Używamy ich nie tylko do przeglądania internetu i korzystania z mediów społecznościowych, ale także do dokonywania transakcji. W związku z tym przechowujemy w nich mnóstwo wrażliwych danych, dlatego telefony są częstym celem oszustów. Skuteczne zabezpieczenie smartfona przed atakami nie jest łatwe, ale zastosowanie kilku prostych zasad i narzędzi pomoże Ci zminimalizować ryzyko ataku. Dowiedz się jak to zrobić.

 

Ochrona telefonu - aktualizuj system operacyjny i aplikacje

Regularne aktualizacje systemu operacyjnego i aplikacji to podstawowy krok w zabezpieczeniu telefonu. Aktualizacje zawierają poprawki, które naprawiają błędy i luki w oprogramowaniu, a także dodają nowe funkcje i usprawnienia. Bez aktualizacji system operacyjny i aplikacje stają się podatne na ataki hakerów, którzy wykorzystują nieaktualne oprogramowanie do uzyskania dostępu do urządzenia i zapisanych w nim danych.

 

Jak zaktualizować system operacyjny w telefonie

Aby zaktualizować system operacyjny, przejdź do ustawień smartfona, wybierz sekcję „O urządzeniu” lub „Oprogramowanie” i tam wyszukaj opcję aktualizacji systemu. W przypadku aplikacji zaleca się korzystanie z oficjalnych sklepów aplikacji, takich jak Google Play lub App Store, ponieważ te platformy zapewniają bezpieczeństwo i ochronę przed złośliwym oprogramowaniem.

 

Zabezpieczenie telefonu - używaj silnych haseł i funkcji uwierzytelniania

Używanie silnych haseł i funkcji uwierzytelniania to kolejny ważny krok w zabezpieczeniu smartfona przed atakami hakerów. Wiele urządzeń oferuje różne metody uwierzytelniania, takie jak wzory, odciski palców, skanowanie twarzy lub rozpoznawanie głosu. Wybierz sposób, który najlepiej Ci odpowiada i zapewnia najlepsze zabezpieczenia. Jeśli korzystasz z hasła, zalecamy użycie hasła długiego, unikalnego z literami, cyframi i symbolami. Pamiętaj, aby unikać używania tego samego hasła dla różnych kont i urządzeń.

 

Jak zabezpieczyć smartfon przed hakerami - unikaj publicznych sieci Wi-Fi

Łączenie się z publicznymi sieciami Wi-Fi dostępne m.in. w kawiarniach, lotniskach, czy hotelach jest niezwykle kuszące, ponieważ nie musisz korzystać z limitu danych na swoim telefonie, aby przeglądać internet, wysyłać e-maile, przesyłać pliki itp. Jednak jest to jedno z najbardziej ryzykownych sposobów korzystania z internetu.

Hakerzy często wykorzystują publiczne sieci Wi-Fi, aby przechwycić Twoje dane. Mogą zrobić to za pomocą różnych technik, takich jak tzw. „man in the middle attack”. W takiej sytuacji haker podszywa się pod publiczną sieć Wi-Fi, aby móc śledzić Twoją aktywność online i uzyskać dostęp do Twoich poufnych danych, takich jak hasła do kont bankowych, dane logowania do różnych aplikacji, adresy e-mail i wiele innych.

Oto kilka prostych kroków, które możesz podjąć, aby zminimalizować ryzyko ataku hakerów.

1. Unikaj korzystania z publicznych sieci Wi-Fi. Zamiast tego używaj swojego telefonu komórkowego jako punktu dostępowego do internetu lub korzystaj z prywatnych sieci Wi-Fi, które są zabezpieczone hasłem i pozwalają na szyfrowanie ruchu sieciowego.

2. W przypadku, gdy musisz korzystać z publicznej sieci Wi-Fi, upewnij się, że łączysz się z oficjalną siecią hotelową lub lotniskową.

 

Cyberatak na smartfon przy pomocy technologii Bluetooth

Podobnie jak publiczne sieci Wi-Fi, nieznane źródła Bluetooth mogą stanowić poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa Twojego smartfona. Gdy włączasz Bluetooth na swoim telefonie, staje się on widoczny dla innych urządzeń w pobliżu. W takiej sytuacji hakerzy mogą stosować tzw. „ataki Bluejacking” i „Bluesnarfing”, podczas których zdalnie kradną Twoje dane lub kontrolują Twoje urządzenie. Aby zabezpieczyć swój smartfon, należy zawsze używać złożonych i unikalnych haseł do połączeń Bluetooth. a także unikać połączeń z nieznanych źródeł Bluetooth. Upewnij się także, że Twój telefon nie jest widoczny dla innych sprzętów, gdy nie korzystasz z BT.

 

Zabezpieczenie telefonu przed cyberatakami - nie klikaj w podejrzane linki

Hakerzy korzystają z różnych metod, by pozyskać dane, w tym również z wysyłania fałszywych wiadomości e-mail, SMS-ów lub linków w mediach społecznościowych. Niestety, wystarczy jedno kliknięcie, by narazić smartfon na niebezpieczeństwo.

Phishing jest jedną z najczęstszych metod stosowanych przez hakerów. Polega na wysyłaniu użytkownikom fałszywych wiadomości e-mail lub SMS, które wyglądają jak autentyczne. Hakerzy proszą w nich o podanie poufnych informacji, takich jak hasło do konta czy numer karty kredytowej. Cyberprzestępcy używają także fałszywych stron internetowych, które wyglądają jak oryginalne, aby uzyskać dostęp do Twoich danych np. hasła lub numeru karty kredytowej.

Aby zabezpieczyć się przed phishingiem, należy zawsze sprawdzać adres e-mail lub numer telefonu nadawcy i nie otwierać podejrzanych załączników ani nie klikać w podejrzanie wyglądające linki. Pamiętaj, że oficjalne serwisy banków, firm czy instytucji korzystają z certyfikatów SSL i w pasku adresu przed URL zawsze mają widoczną kłódkę.

 

Jak sprawdzić czy telefon został zhakowany

1. Zauważ podejrzane zachowanie telefonu. Jeśli Twój telefon działa inaczej niż zwykle np. samoistne wysyłanie wiadomości lub wykonywanie połączeń, wyłączanie się lub włączanie się bez Twojej interwencji, może to oznaczać, że został zhakowany. Podejrzane aplikacje, które pojawiają się na telefonie bez Twojej wiedzy, mogą także świadczyć o ataku hakerów.

2. Szybkie zużycie baterii i danych. Jeśli zużycie baterii Twojego telefonu diametralnie wzrosło lub zauważasz, że telefon pobiera więcej danych niż zwykle, może to oznaczać, że coś jest nie tak. Hakerzy często wykorzystują aplikacje szpiegujące, aby uzyskać dostęp do prywatnych danych użytkowników, a te aplikacje mogą działać w tle i zużywać dużo zasobów telefonu.

3. Brak miejsca na dysku. Gdy ilość dostępnego miejsca na dysku Twojego telefonu szybko się zmniejsza, to może to być oznaką, że aplikacje działające w tle lub malware instalowany przez hakerów zużywają dostępną pamięć.

4. Nieznane aplikacje. Sprawdź, czy na Twoim telefonie nie ma aplikacji, których pobierania lub instalacji nie pamiętasz. Niektóre z nich mogą być szkodliwe i powodować problemy z telefonem.

5. Nieoczekiwane powiadomienia. Jeśli otrzymujesz powiadomienia o nieznanych aplikacjach lub usługach lub o wydarzeniach, których nie zorganizowałeś, może to być oznaką, że coś nie jest w porządku.

 

Co zrobić gdy telefon został zhakowany

Jeśli zauważysz powyższe oznaki, może to być sygnał, że Twój smartfon został zhakowany. W takiej sytuacji powinieneś jak najszybciej podjąć działania, aby zminimalizować szkody wyrządzone przez atak

1. Odłącz telefon od sieci. Pierwszym krokiem jest odłączenie telefonu od sieci internetowej, a w przypadku podejrzenia ataku na kartę SIM - odłączenie się od sieci operatora. W ten sposób unikniesz dalszej ingerencji hakerów w Twoje dane.

2. Następnie zmień hasła do wszystkich swoich kont, w tym kont bankowych, mailowych, społecznościowych i innych. Użyj mocnego hasła, które składa się z liter, cyfr i znaków specjalnych. Nie używaj tych samych haseł do różnych kont, ponieważ to czyni je bardziej podatnymi na ataki.

3. Zablokuj dostęp do konta Google. Jeśli korzystasz z systemu Android, możesz zablokować dostęp do swojego konta Google, aby uniemożliwić hakerom dalsze ataki. W tym celu możesz zalogować się na swoje konto Google z innego urządzenia i zmienić hasło.

4.Zainstaluj na swoim telefonie najlepsze dostępne oprogramowanie antywirusowe, które będzie chronić przed atakami hakerów. Antywirus pomoże w wykryciu i usunięciu szkodliwego oprogramowania, które mogło zostać zainstalowane na Twoim urządzeniu.

5. Jeśli wszystkie powyższe kroki nie pomogą, możesz zresetować ustawienia fabryczne swojego telefonu. Ta opcja powinna być wykorzystywana tylko w ostateczności, ponieważ skutkuje utratą wszystkich danych i plików zapisanych na urządzeniu.

6. Skontaktuj się z profesjonalnym serwisem. Jeśli masz wątpliwości co do tego, co należy zrobić po ataku hakerów, skontaktuj się z profesjonalnym serwisem telefonicznym lub z doradcą bezpieczeństwa internetowego. Mogą oni pomóc Ci w odzyskaniu kontroli nad Twoim urządzeniem i ochronie Twoich danych.

 

Kod *#21# - czym jest i czy działa

Powszechnie panuje opinia, że kod *#21# służy do sprawdzenia, czy Ty i Twój telefon padliście ofiarami cyberprzestępców. Nie do końca.

Kod *#21# jest jednym z tzw. kodów USSD, czyli Unstructured Supplementary Service Data, które służą do wykonywania różnych funkcji i dostępu do informacji na telefonie. W przypadku kodu *#21# sprawdza on, czy na telefonie jest włączona funkcja przekierowań połączeń. Po wpisaniu tego kodu i naciśnięciu klawisza dzwonienia użytkownik otrzymuje informację o tym, czy przekierowania połączeń są włączone, wyłączone lub ustawione na inny numer telefonu. Jest to przydatne narzędzie dla osób, które chcą mieć pewność, że ich połączenia nie są przekierowywane bez ich wiedzy lub zgody.

 

Podsumowanie

Nigdy nie możesz mieć 100% pewności, że Twój smartfon jest bezpieczny. Jednak wystarczy trzymać się kilku prostych zasad, aby zminimalizować ryzyko cyberataku i uchronić się przed utratą danych.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium