Zdjęcia RAW w telefonie - jak korzystać z tego formatu
Zdjęcia RAW w telefonie - jak korzystać z tego formatu

Zdjęcia RAW w telefonie - jak korzystać z tego formatu w fotografii mobilnej

Format RAW jest jednym z najpopularniejszych wśród profesjonalnych fotografów. Teraz jest także dostępny na większości smartfonów. Fotografowanie w tym formacie daje znacznie większe możliwości edycji niż tradycyjne formaty zdjęć JPEG. Dzięki temu, możemy uzyskać zdjęcia o wyższej jakości, lepszej szczegółowości oraz bardziej naturalnych kolorach. Nie bez znaczenia jest także możliwość korekt ewentualnych błędów. W tym artykule przedstawiamy zalety i wskazówki dotyczące robienia zdjęć RAW telefonem.

 

Format RAW - co to jest i jak działa na telefonie

Format RAW to format pliku obrazu cyfrowego, który przechowuje pełną informację o zdjęciu zebranej przez sensor aparatu. Format ten jest nieskompresowany, co oznacza, że zachowuje pełen pakiet danych o obrazie i pozwala na ich późniejszą edycję bez utraty jakości. Można więc powiedzieć, że jest to niewywołana klisza, którą należy cyfrowo “obrobić” i wywołać, aby stała się właściwym zdjęciem.

 Na smartfonach format RAW jest obsługiwany przez wiele popularnych aplikacji fotograficznych, co umożliwia użytkownikom robienie zdjęć bez konieczności używania bardziej specjalistycznego i dedykowanego sprzętu. W telefonach, format RAW przechowuje pełną informację o zdjęciu, w tym dane o ekspozycji, balansie bieli i ustawieniach ISO.

 Warto jednak zaznaczyć, że zdjęcie RAW zajmuje więcej miejsca na dysku telefonu (około 20 MB) niż tradycyjny (i używany domyślnie) format JPEG, a także wymaga więcej czasu na obróbkę i edycję zdjęć. Dlatego, jeśli planujesz korzystać z RAW-ów na telefonie, musisz być przygotowany na większe wymagania techniczne i czasowe. Warto w tym celu zaopatrzyć się w chmurę na przechowywanie danych.

 

Wywoływanie RAW - programy na telefon

 Podobnie jak w przypadku formatu RAW wykorzystywanego w aparacie, także na telefonie zdjęcia te należy wywołać, aby móc z nich w pełni skorzystać i np. wysłać je znajomym lub udostępnić w social mediach. Producenci oferują szereg aplikacji, które pozwalają nie tylko wywołać zdjęcia, ale też z poziomu telefonu dokonać profesjonalnej edycji. Wybraliśmy kilka z nich:

 1. Adobe Lightroom - to jedna z najpopularniejszych aplikacji do edycji zdjęć RAW, zarówno na telefony, jak i komputery. Lightroom Mobile w darmowej, ale całkiem zaawansowanej wersji, umożliwia robienie zdjęć w formacie RAW na telefonie oraz dostęp do wszystkich funkcji edycyjnych, takich jak ekspozycja, balans bieli i korekta barw. W wersji płatnej daje także dostęp do prywatnej chmury, którą można synchronizować z aplikacją w komputerze.
 2. VSCO - to aplikacja, która oferuje wiele filtrów i efektów do edycji zdjęć, a także obsługę formatu RAW. Jest łatwa w obsłudze i umożliwia dostęp do podstawowych funkcji edycyjnych. Często wybierana przez miłośników Instagrama ze względu na gotowe filtry lubiane przez tę społeczność.
 3. Snapseed - to darmowa aplikacja stworzona przez Google, która oferuje zaawansowane narzędzia do edycji zdjęć RAW. Aplikacja umożliwia m.in. regulowanie ekspozycji, korektę barw oraz usuwanie zniekształceń obrazu. 
 4. ProCamera - to aplikacja, która umożliwia robienie zdjęć w formacie RAW oraz oferuje zaawansowane funkcje, takie jak tryb manualny, zapisywanie ustawień i zmiany w czasie rzeczywistym. 
 5. Halide - to zaawansowana aplikacja dedykowana dla iPhone’ów, która pozwala wywoływać RAW-y oraz umożliwia manualną kontrolę nad ekspozycją, ostrością i balansem bieli. To także dobry wybór ze względu na funkcję robienia zdjęć makro, której nieco starsze iPhone’y nie posiadają. 

 Warto pamiętać, że niektóre modele telefonów mogą mieć własne aplikacje aparatu, które oferują obsługę formatu RAW i zaawansowane funkcje edycyjne. Przed zakupem aplikacji warto sprawdzić, czy Twój telefon nie może zaoferować Ci podobnych możliwości.

 

Jakość zdjęcia RAW - jak ją dodatkowo poprawić

Korzystając z formatu RAW możesz w kilku krokach sprawić, że Twoje zdjęcia będą wyglądały znacznie lepiej. Co prawda wymaga to konkretnych możliwości technicznych, jak chociażby możliwość zapisu RAW-ów przez aparat Twojego telefonu czy większą pamięć samego urządzenia, a także trochę umiejętności edycji, ale zapewniamy, że warto! Sprawdź, od czego zacząć przygodę z RAW-ami na telefonie.

 1. Ustaw format RAW jako domyślny. W większości smartfonów można to zrobić w ustawieniach aparatu lub nawet już z samego panelu robienia zdjęcia.
 2. Zainstaluj edytor, który pozwoli Ci na zaawansowaną edycję zdjęć, która jest kluczowa przy korzystaniu z plików RAW.
 3. Zmniejsz szumy. W większości aplikacji do edycji zdjęć istnieją funkcje redukcji szumów, które pomogą Ci w poprawie jakości zdjęć, zwłaszcza tych, które wykonywane są w trudniejszych warunkach oświetleniowych. 
 4. Popraw balans bieli. Balans bieli to kluczowy czynnik wpływający na jakość zdjęcia. Dzięki formatowi RAW możesz łatwo dostosować balans bieli jeszcze podczas edycji zdjęć. W formacie JPEG jest to niemal niemożliwe lub sprawia, że fotki znacznie tracą na jakości.
 5. Popraw ostrość. RAW umożliwia również poprawienie ostrości zdjęcia, więc nawet nieco rozmazane kadry można “doprowadzić do porządku”.
 6. Zmień ekspozycję. Możesz łatwo zmniejszyć lub zwiększyć ekspozycję, aby Twoje zdjęcie było jaśniejsze lub ciemniejsze, w zależności od efektu, który chcesz uzyskać.

 

Zdjęcia w formacie RAW - podsumowanie

Pamiętaj, że poprawianie jakości zdjęć wymaga czasu i praktyki, więc nie bój się eksperymentować i ćwiczyć. Wszystkie ustawienia i zmiany są zapisywane w pliku RAW, a jednym kliknięciem możesz wrócić do początkowej formy “zdjęcia”. Daje to nieskończoną możliwość sprawdzania, jaki efekt będzie wyglądał najlepiej, a także uczenia się, czym są podstawowe parametry. Ich zrozumienie pozwoli Ci na robienie jeszcze lepszych zdjęć w przyszłości, a także znacznie szybszą edycję.

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium